(EurActiv, Slovensko v EP 17.01.2008)
Europoslanec Peter Baco v rozhovore hovorí, že by v EP nezaškodila väčšia zhoda medzi mysľou, slovami a skutkami.
V skratke: Europoslanec Peter Baco v rozhovore hovorí, že by v EP nezaškodila väčšia zhoda medzi mysľou, slovami a skutkami.
Krátka správa
V poslednom interview Tlačové stredisko EP vyspovedalo nezávislého poslanca EP a člena Výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka a Výboru pre regionálny rozvoj Petra Baca.
Za jednu z najväčších výziev práce poslanca Európskeho parlamentu označil Peter Baco „možnosť presadzovať rovnaké podmienky pre rozvoj vidieka a podnikanie poľnohospodárov SR, aké existujú v starých členských štátoch EÚ.“
Pripomína, že pre zmenu slovenskej agrárnej politiky z útlmovej na rozvojovú chýbali jasne stanovené dlhodobé agrárne záujmy SR, ktoré Slovensko potrebuje v EÚ presadiť. Preto inicioval založenie „pracovnej skupiny pre spracovanie Prognózy dlhodobého rozvoja pôdohospodárstva a vidieka SR“, približuje presah práce europoslanca do domácej politiky.
Európsky parlament ako inštitúcia EÚ by sa mal podľa Baca oveľa viac venovať „koncepčným, strategickým a dlhodobým, rozvojovým a programovým otázkam namiesto množstva drobných problémov patriacich na národnú, alebo exekutívnu úroveň.“ „Bolo by to výhodné aj pre Slovenskú republiku, lebo dlhodobá orientácia na posilňovanie globálnej konkurencieschopnosti EÚ je pre nás kľúčová“, uvádza v rozhovore Peter Baco.
Pri tom, či rezonuje hlas Slovenska, ako jedného z menších členských štátov, v Európskom parlamente podľa Baca veľa záleží aj na vecnej, odbornej sile argumentácie pri presadzovaní riešení problémov. „Napríklad, keď som potreboval 37 podpisov na podporu môjho pozmeňovacieho návrhu k Ústave o EÚ, netrvalo mi to ani 3 hodiny, aby som získal potrebné podpisy od poslancov z rôznych politických skupín a rôznych štátov, lebo považovali môj návrh za opodstatnený, zrozumiteľný a potrebný.“
Rozšírenie Európskej únie z posledných rokov sa prejavilo aj v europarlamente. Slovenský europoslanec zhodnotil svojich kolegov z „nových“ členských krajín EÚ ako viac otvorených k voľnej trhovej súťaži ako poslanci starých členských štátov. „V EP vidia aj priestor pre riešenie krivdy z nerovnakého metra hospodárskych podmienok pre staré a nové členské štáty.“
Vysoká miera dôvery v EP, ktorú potvrdil aj európsky prieskum verejnej mienky – Eurobarometer – medzi Slovákmi je podľa Petra Baca aj výsledkom aktívneho pôsobenia Slovákov v EP: „Spolupráca slovenských poslancov pri presadzovaní záujmov SR je, s výnimkou maďarskej otázky, bezproblémová a určite jedna z najlepších spomedzi všetkých 27 národných delegácií. Osobne ma to teší a snažím sa tiež k tomu prispievať.“
Kompletný rozhovor si môžete prečítať na stránkach EP alebo na stránke poslanca Petra Baca.
© EurActiv 2003-2008. Všetky práva vyhradené.